Rajongás a szülőföldért
Borbély Bálint különösen örült annak, hogy miközben
felvázolhatta életének fontosabb történéseit, melyben
a Széchenyi István Egyetemen töltött időszak is kiemelt
szerepet játszik, alkalma nyílhatott megfogalmazni
gondolatait a vízről, Szigetközről, arról a csodáról, amely
az ott élő embereket körülveszi.
Szigetköz-szerelem
A Szigetköz szívében, Ásványrárón élte élete első éveit, majd Darnózselire költöztek. – Anyai nagyapám hajógépészként dolgozott, s emlékeimben él, amikor kisgyermekként biciklivel vitt körbe az Ásványráró környéki ártérben. Már akkor lenyűgözött az a csodálatos világ, amely a szigetközi embert körülvette, az életét formálta. Akkor kialakulhatott bennem, hogy kötődni fogok a tájhoz, a vízhez, az itteni élővilághoz. Mint minden szigetközi jóravaló gyermeknek, az első hobbim a horgászat volt. Még nádszálra erősített damillal, paprikás kenyérből sodort csalival fogtam első halaimat, később a nagybátyám tanította a horgászat fortélyait. Ez az elfoglaltság a mai napig megmaradt, de már csak hétvégente hódolok ennek a szenvedélynek, olyan Tüskevárból ismert Matula bácsisan. Egy nagyon jó barátommal közösen készített facsónakkal, motor nélkül, csak evezővel, modern halkereső eszközök nélkül próbálok halat fogni kisebb-nagyobb sikerekkel. Ám a horgászat során nem a halfogás az elsődleges számomra, hanem gyönyörködni a természet csodáiban, miközben az ember elenged minden olyan dolgot és problémát, amely a mindennapi munkavégzés során egy hét folyamán felgyülemlett. Hétfőn így újult erővel lehet nekivágni a hét eleji feladatoknak. Jelenleg Győrújfalunk élek, van egy menhelyről örökbe fogadott vizsla barátom, akivel szinte mindennapos vendégek vagyunk a MosoniDuna partján, a Győr és Győrújfalu közötti szakaszon. Mint minden vizsla, Majlo is imádja a vizet.
Bálint fiatalon nagy lelkesedéssel olvasta Alexay Zoltán és Timaffy László képes könyveit a Szigetköz élővilágáról és az ott élő emberek életéről. Nagy hatással volt rá Karácsony István iskolaigazgató gyűjteménye a szigetközi ember mindennapokban használt eszközeiről, amely a Darnózseli Általános Iskolában a mai napig megtekinthető. Mint mondja: a Szigetközben élő emberek tudták, hogy a víz adja a mindennapi munkát megélhetést, de ugyanakkor óvatosságra, felkészültségre, tiszteletre nevel. Az aranymosók, halászok, erdészek, csordások szerették a vizet, de ugyanakkor tragédiák sora történt az évek során az áradások és az emberek meggondolatlanság miatt. Az itt élő emberek vízhez, folyóhoz való kapcsolata a mai napig lenyűgözi.
Örökre emlékezetes előadások
14 évesen került Győrbe, ahol a Baross Gábor Közgazdasági Technikumban végzett. – Minden tanáromra jó szívvel emlékszem, nagyon sokat tanultam tőlük emberileg, s kiváló szakmai alapot adtak későbbi tanulmányaimnak. A legemlékezetesebbek Takács Zoltán irodalom és Domokos Ildikó osztályfőnököm vállalati tervezés és statisztikai órái voltak. Kollégiumban laktam, ahol nevelő tanáraink szigora örökre bevéste a rend szeretetét az életembe. A pontos reggeli ébresztők, a kötelező szilenciumok, az engedélyekhez kötött kimenők keretet adtak a mindennapoknak. Tanulmányaimat a Széchenyi István Főiskolán folytattam, műszaki menedzser szakon. Középiskolai tanáraim erőltették a Corvinust Budapesten, de nem szerettem volna elszakadni Győrtől, a Szigetköztől, a barátaimtól. Úgy gondoltam, hiába jó valaki gazdasági, pénzügyi területen, ha ezt a tudást nem tudja ötvözni kellő műszaki ismeretekkel, úgy nem lesznek megfelelő megoldásai, költséghatékony ötletei a felmerült problémák megoldására, így nagy hátránnyal indul az üzleti életben. Ezen a szakon pedig kellő gazdasági és műszaki tudást szívhat magába az ember. Nagyon sokat tanultam tanárainktól, nem csak szakmailag, hanem emberileg is. Lakatos István, Sziva Miklósné, Németh Károly, Égert János előadásai örökre emlékezetesek maradtak. Ám talán Torda Béla neve a legemlékezetesebb a végtelen szigora miatt, de nekem elsőre sikerült nála az Elektrotechnika vizsga. Szakdolgozatomat gépjárműfinanszírozás témában írtam, mert úgy gondoltam, hogy ez a téma kellően összekapcsolja a közgazdaságtant az autózással és a pénzügyekkel. Az első munkahelyemet is a főiskolának köszönhetem. A szakdolgozatom megvédését követően a vizsgabizottság elnöke, Nagy Kálmán kijött utánam a teremből és átnyújtott egy névjegykártyát, hogy hívjam fel. 2002-ben ő volt a Porsche Győr igazgatója, ahol két hét múlva munkába is álltam. Škoda értékesítő lettem. Nagy Kálmántól rengeteget tanultam az évek alatt. Hihetetlenül jól bánt az ügyfelekkel. Ugyanakkor a Porsche egy nemzetközi sztenderdek alapján működő cég, nagyon jól kialakított ügyviteli folyamatokkal. A Škoda értékesítési területen végzett munka mellett Sopronban a Nyugat-Magyarországi Egyetem levelező tagozatán, mérnök-közgazdász szakon, vállalatgazdálkodási szakirányon végeztem. Itt már speciálisan a flottakezelés területéről írtam a diplomamunkámat.
Tanulni tért vissza
2006-ban a Porsche Győrrel elváltak az útjaik – Bálint egy konkurens vállalatnál helyezkedett el Mosonmagyaróváron, ahol 7 évig dolgozott. – A Porsche multinacionális hátterével szemben itt azt láttam, hogyan működik a mindennapokban egy magyarországi közepes vállalkozás. Ebben az időszakban is rengeteget tanultam vezetőimtől. Skalec Lajos mutatta meg, hogy egy jól felépített pénzügyi, finanszírozási rendszer egy sikeresen működő cég alapja. Márton László pedig örökre minta marad, hogy milyen egy határozott, karizmatikus vezető. Fiatalon minden üzletet szeretne megkötni az ember, de tőle megtanultam, hogy van az az üzlet, amit el kell engedni. Ha az elért eredmény messze nincs összhangban a befektetett energiákkal, úgy az a figyelmünket más, esetlegesen sokkal jobb eredménnyel záruló tárgyalásokról vonhatja el.
2013-ban aztán úgy hozta az élet, hogy a korábbi munkaadójánál megüresedett egy pozíció. – A Porsche Győr akkori és – szerintem szerencsénkre – jelenlegi vezetője, Radnóti Zoltán is nyitott volt a további közös munkára, így az év őszén visszatérhettem. Ám 12 év munkatapasztalat után is tanulni tértem vissza. Radnóti Zoltán tanította meg, hogy az üzletben partnerségre kell törekedni. Nem csak az ügyfelet kell tisztelni és partnerként kezelni, de el kell érni, hogy ő is így pozícionáljon minket. Ma már egy klasszikus megrendelő-beszállító üzleti kapcsolat gyakorlatilag működésképtelen. A hosszú távú együttműködés alapja a partnerség. A mindennapokban felmerült problémákat csakis közösen lehet megoldani és tovább együtt dolgozni.
Jelenleg egy elég speciális területen végzi feladatait, amely 100 százalék - ban kötődik korábbi tanulmányaihoz és szakmai tapasztalataihoz. A Porsche Győr az Audi, VW, Škoda és Weltauto értékesítés képviseletét látja el Győrben – egyben Audi, VW, Škoda és Seat márkaszerviz. A Porsche Lízing és Szolgáltató Kft. operatív lízing/tartós bérleti konstrukciót nyújt ügyfelei részére. Bálint alapvetően a Porsche Győrnél vásárolt, a Porsche Lízing és Szolgálató Kft. által finanszírozott gépjárművekkel kapcsolatos folyamatokat koordinálja – a beszerzéstől a gépkocsi visszavételéig. – Szerencsére az elmúlt 11 évben a rendszert jól kiépítettük a folyamatainkat nagyon rugalmasan alakítottuk ki megfelelő informatikai háttérrel, így rám inkább csak akkor van szükség, ha valami valahol elakad és egyedi megállapodást, ötletelést igényel. Alapvető célunk volt, hogy kihasználva egy multinacionális nagyvállalat által nyújtott biztonságot, informatikai, financiális hátteret, vagyis egy olyan komplex szolgáltatást nyújtsunk az ügyfeleinknek, amelyre a hazai kis-, és közepes vállalatoknak szüksége van. Így a nemzetközi nagyvállalatok győri leányvállalatainak kiszolgálása mellett mobilitási szolgáltatásainkat egyre több helyi kis- és középvállalat veszi igénybe. Mind inkább érezhető a piacon, hogy partnereink már nem csupán egy gépkocsit akarnak vásárolni. Nekik komplex és megbízható mobilitási megoldásokra van szükségük. Az autó egy munkaeszköz, amelynek megfelelő havi költségszinten folyamatosan rendelkezésre kell állnia, s ha bármilyen okból kiesik, az ügyfél mobilitását meg kell oldani. Nekem ezt kell biztosítanom az év 365 napján, a nap 24 órájában.
Folyók és kultúrák találkozása
Győr a folyók városa, de Bálint szerint egy külön kis sziget az ország vérkringésében. – Talán az ország legszebb tájegysége alakult ki itt az évszázadok során, s egy hihetetlenül értékes és tiszta vízbázis tetején ülünk, éljük mindennapjainkat. Ez a folyók találkozásának városa, de ugyanakkor itt találkozik a magyar és a német kultúra. Az Audi 30 éve nemcsak egy céget teremtett meg itt, hanem elhozott ide egy vállalati, üzleti kultúrát, amely alapjaiban változtatta jó irányba az itt élők életét. Áthatja az oktatást, a kultúrát, az emberek látásmódját. Építsük ezt tovább, s ahol tehetjük, védjük a környezetünket. Győrött minden adott egy modern, élhető, természetközeli város megépítéséhez. Úgy gondolom, minden itt élőnek lehetősége van arra, hogy egy folyamatosan fejlődő városban éljen, emellett pedig a mindennapjai részévé válhat a természet, a víz közelsége.
SZÖVEG: SZÉCHENYI ALUMNI MAGAZIN
FOTÓ: KÖNCZÖL JÁNOS