ÉVTIZEDEKRE MEGHATÁROZTÁK A GYŐRI JOGÁSZKÉPZÉST

KÉT BARÁTSÁGOS EMBER

Dr. Lenkovics Barnabás professor emeritusunk, egykori tanszékvezetőnk nevezte köszöntőjében a címben említett módon az ünnepelteket – a 65 esztendős dr. Fazekas Judit prodékánt és a 80 éves dr. Bihari Mihály professor emeritust, a győri jogászképzés alapítóját – a Széchenyi Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kara által rendezett kettős születésnapi ünnepségen, az impozáns győri Zsinagógában.

Hirdetés

A tisztelt megszólítás a tisztelet hangsúlyozása. A tiszteletben tartalmilag benne van a köszönet, a szeretet és a hála. Itt és most azért vagyunk együtt, hogy kifejezzük és hangsúlyozzuk tiszteletünket, köszönetünket, szeretetünket és hálánkat a két ünnepeltnek, kollégának és barátnak – kezdte ünnepi beszédét Lenkovics Barnabás, a Polgári Jogi és Polgári Eljárásjogi Tanszék egykori vezetője, professor emeritusa, az Alkotmánybíróság korábbi elnöke. A barátságról szólva megállapította, hogy a jó barátság valóságos kincs. – Akinek tehát sok barátja van az gazdag. Nem azért, mert sok pénze van, vagy nagy vagyonra tett szert, hanem mert sok jó barátot gyűjtött maga köré. Nyomós érv a barátságosságra, hogy Fazekas Juditnak és Bihari Mihálynak egyaránt sok barátja van.


Fazekas Judit

Lenkovics Barnabás Fazekas Juditot szemináriumi hallgatóként ismerte meg, későbbi életútjuk során más hasonlóságok mellett jogi kart és magánjogi tanszéket is alapítottak: Lenkovics Barnabás Győrben, Fazekas Judit Miskolcon. – Akarásom tiszta volt és nemes – Bihari Mihályt Széchenyi István naplójából vett idézettel üdvözölte. – Szívből jövő szeretettel köszöntöm az immár 80 éve barátomat! Isten éltesse!

Bihari Mihály az alkotmánybíróság és a magyar alkotmány fejlesztésében, Fazekas Judit az igazságügyi minisztériumban végzett alkotó tevékenységet. Bihari Mihály emellett a magyarországi demokratikus politikatudomány iskolateremtő személyisége is. Az egyetemen végzett alkotótevékenységüket is érdemes kiemelni. A karalapítás, a szakok és kutatócsoportok indítása, a dékáni tevékenység maga is alkotómunka. Bihari Mihály a győri jogászképzés alapítójaként, Fazekas Judit a leghosszabb ideig hivatalban levő dékánként tett hozzá a győri jogi kar építéséhez.

Bokor József, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, egyetemi tanár, a Széchenyi István Egyetem elnökhelyettese köszöntőjében az intézményen belüli összefogásra, a különböző tudományterületek együttműködésére hívta fel a figyelmet. – A jogi kar és a természettudományokkal foglalkozó szakemberek közös munkája ezen az egyetemen egészen markánsan jelenik meg. Az autonóm járműfejlesztések terén a Széchenyi István Egyetem kutatói a hazai élvonalba tartoznak. Ennek eredményeként sikerült két nemzeti laboratóriumot is létrehozni a mesterséges intelligencia és az autonóm rendszerek területén. A jogi kar Fazekas Judit professzor asszonnyal az élen rendezte meg az első, autonóm járművek és intelligens rendszerek jogi vonatkozásaival foglalkozó konferenciát az országban. A közös munka eredményei disszertációkban is mérhetők.


Bihari Mihály

A Széchenyi-egyetem elnökhelyettese kiemelte, hogy unikális az együttműködés, ami a jogi és mérnöki terület között történik. Biztos benne, hogy ez a jövőben is megmarad. Majd az innováció fontos problémájával szembesítette a hallgatóságot. – A jogi területeket figyelembe kell vennünk a tervezés során, hogy a műszaki innovációnak lehetnek olyan jogi aspektusai, ami miatt a funkciók soha nem lesznek majd engedélyezhetők. Dacára annak, hogy meg tudjuk valósítani őket.

Bokor József az egyetem nevében megköszönte Bihari Mihálynak a győri jogi kar alapításában nyújtott kiemelkedő szerepét, amely lehetővé tette a további fejlődést. Ezt követően a Széchenyi István Egyetem nevében Bokor József, Szekeres Tamás volt rektor, az Universitas-Győr Alapítvány elnöke és Smuk Péter, a Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar dékánja átadta Bihari Mihálynak a 2023. évi „Palma Academica” díjat – az egyetemi szintű győri jogászképzés megszervezése, megszilárdítása, szakmai és tudományos kapcsolatainak kiteljesítése érdekében végzett kiemelkedően értékes munkája elismeréséül.

Bokor József

Lenkovics Barnabás

Smuk Péter

Bihari Mihály válaszbeszédében prodékán asszonyt méltatta. Fazekas Judit 2012 és 2021 között a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának második dékánjaként sikeresen folytatta Szalay Gyula alapító dékán munkáját. Az oktatás minőségének emelése volt a fő célkitűzése, s a bevezetett tanítási módszerek versenyképes tudást és képzést céloztak. Működése során nagy súlyt helyezett a hallgatói létszám növelésére, a posztgraduális képzésre és továbbképzésre is. A német és szlovák jogi központok alapítása is nevéhez fűződik. Felismerte, hogy Bécs és Pozsony közelsége miatt ezen nemzetközi jogi központok létrehozása indokolttá vált. – Vezetése alatt a kar oktatói két tudományos kutatócsoportot is létrehoztak, az önvezető járművekkel kapcsolatos jogi kérdésekkel foglalkozó mellett a forenzikus rendszerek kutatása céljából. Dékáni korszaka végén kezdődött meg az Áldozat utcai épület felújítása, amelynek köszönhetően a jogtudomány méltó helyen és méltó környezetben maradt Győrben. Fazekas Judit menedzseri képességeit szigorú munkatempója és kiváló emberismerete és az ebből származó szinergia jellemzi.


Smuk Péter, Keserű Barna Arnold, Fazekas Judit, Szoboszlai Kiss Katalin

Köszönjük Judit a vigyázó szemedet, a fejlesztéseket és a munkát, amely a győri jogászképzést erősítette. A kar folyóiratának, a Jog – Állam – Politika alapító főszerkesztőjeként mindig hálás leszek, hogy a kiadvány a mai napig megjelenhet – zárta a laudációt Bihari Mihály.

Smuk Péter dékán a köszöntőjében kiemelte, hogy az ünnepeltek másfél évszázad történeti tapasztalatával rendelkeznek. – Létezik a történelem értelmezésének olyan olvasata, amely szerint a történelem események és alkotások sora, s ennek a történelemnek mindannyian részesei vagyunk. Ha nagyszerű eseményekről beszélünk, a rendszerváltás és az uniós csatlakozás történelmi jelentőségű események voltak. Előbbi eseményben Bihari Mihály, utóbbiban Fazekas Judit aktívan közreműködött.


Dékáni köszöntés

Amennyiben a történelemre, mint alkotások sorára tekintünk, Bihari Mihály az alkotmánybíróság és a magyar alkotmány fejlesztésében, Fazekas Judit az igazságügyi minisztériumban végzett alkotó tevékenységet. Bihari Mihály emellett a magyarországi demokratikus politikatudomány iskolateremtő személyisége is. Az egyetemen végzett alkotótevékenységüket is érdemes kiemelni. A karalapítás, a szakok és kutatócsoportok indítása, a dékáni tevékenység maga is alkotómunka. Bihari Mihály a győri jogászképzés alapítójaként, Fazekas Judit a leghos - szabb ideig hivatalban levő dékánként tett hozzá a győri jogi kar építéséhez. Köszönjük a munkát, s hogy mi is részesei lehettünk! – zárta beszédét Smuk Péter.

Dr. Szoboszlai Kiss Katalin egyetemi docens, a Jog – Állam – Politika szerkesztője a kari folyóirat önálló kötetét mutatta be. – A Salus Vocalis című könyv hatvannyolc szerzője köszönti írásával Fazekas Juditot. A kar oktatóival, tudóstársaiddal és barátaiddal titokban szervezkedtünk, hogy különleges ajándék legyen a meglepetés. Könyvet szerkeszteni jó. Tanulmánykötetet halmozott öröm. Köszönjük a munkádat, s reméljük, sokáig velünk maradsz. Bihari Mihály 80. születésnapja és a Jog – Állam – Politika alapításának 15. éves évfordulója egybeesik. Az ünnep alkalmából Bihari Mihály számára is egyedi ajándékkal készültünk: a Herendi Porcelánmanufaktúra által készített jelvény a folyóirat logóját mintázza, közepén a főszerkesztőnek járó arany egyes számmal.


Smuk Péter, Bokor József, Bihari Mihály, Szekeres Tamás

Keserű Barna Arnold, az ünnepi kötet társszerkesztője is köszöntötte Bihari Mihályt és Fazekas Juditot. Bihari Mihály professor emeritus a Polgári Jogi tanszék alapítójaként, korábbi vezetőjeként volt Keserű Barna Arnold elődje. Mindkét ünnepelt tanszékvezető elődje volt a Polgári jogi tanszéken, melyet alapítása óta a folyamatos fejlődés jellemez. Nagy örömnek tartja, hogy Fazekas Judittól két Győrben végzett oktató vette át tisztségeit, nevezetesen Smuk Péter a jogi kar, ő maga pedig a Polgári jogi tanszék vezetését. A most elkészült ünnepi tanulmánykötetben 148 személy fejezte ki tiszteletét tabula gratulatoria formájában.

Bihari Mihály és Fazekas Judit, valamint vezetőtársaik munkája eredményeként a Széchenyi István Egyetem jogi karán kialakult egy oktatógárda, amelynek tagjai már ebben az intézményben végeztek. Ez alapján elmondható, hogy a két ünnepelt munkássága évtizedekig meg fogja határozni a győri jogászképzést.

Miután Fazekas Judit átvette az ajándékkötetet a két szerkesztőtől, megtartotta köszönő beszédét. Közgazdasági középiskolásként egyik tanára hatására választotta a jogi pályát. Az egyetemen meghatározó közösségi élménye a Studium Generale volt, majd 1981-től a Miskolci Egyetem polgári jogi tanszékén megismert szakmai gárda volt meghatározó. A miskolci jogi karon harminc év alatt végig járta az egyetemi ranglétrát. 2002-ben pályája más irányt vett, amikor Bárándy Péter az Igazságügyi Minisztériumba hívta. Helyettes államtitkárként Magyarország Európai Unióhoz történő csatlakozásának igazságügyhöz kapcsolódó feladatait látta el. A minisztériumnál töltött nyolc év alatt a Schengeni övezethez való csatlakozás volt a kiemelkedő szakmai élménye. 2010- ben rövid ideig visszakerült Miskolcra. 2012-ben Szalay Gyula meghívására került Győrbe, ahol a nemrég elhunyt karalapító utóda lett a dékáni székben. – Győr számomra a megérkezés városa. Tulajdonképpen ismeretlenként nagy jóindulattal fogadott be a győri kar. Örülök, hogy vállaltam a dékánságot. Sokat kaptam az egyetemtől, a kollégáktól és biztatom a kollégákat hasonló egyetemi szerepvállalásokra! Köszönöm a megható ünnepséget – fogalmazott Fazekas Judit.


Művészi fotó a rendezvényről

A közönség ajándékaként készített közös fotót követően dr. Erdős Csaba egyetemi docens, dékánhelyettes pohárköszöntője hangzott el. Mondanivalójának legfontosabb üzenete, hogy Bihari Mihály és Fazekas Judit, valamint vezetőtársaik munkája eredményeként a Széchenyi István Egyetem jogi karán kialakult egy oktatógárda, amelynek tagjai már ebben az intézményben végeztek. Ez alapján elmondható, hogy a két ünnepelt munkássága évtizedekig meg fogja határozni a győri jogászképzést.



SZÖVEG: HOMOR PÉTER
FOTÓ: MÁJER CSABA JÓZSEF