KITAPOSOTT ÖSVÉNYBŐL JÓL JÁRHATÓ ÚT

ELSŐ ARANYDIPLOMÁK

JÚNIUS MÁSODIK NAPJÁN KÉT FELVONÁSBAN RENDEZTÉK A SZÉCHENYI ISTVÁN EGYETEM AULÁJÁBAN AZT A DIPLOMAÁTADÓ ÜNNEPSÉGET, AMELY KÉTSÉGET KIZÁRÓAN ARANY BETŰKKEL KERÜL BE FELSŐOKTATÁSI INTÉZMÉNYÜNK TÖRTÉNELEMKÖNYVÉBE. ELSŐ ALKALOMMAL VEHETTÉK ÁT EGYETEMÜNK JOGELŐD INTÉZMÉNYÉNEK ELSŐ VÉGZŐSEI AZ ARANYDIPLOMÁJUKAT. A FÉL ÉVSZÁZADOT ÁTÖLELŐ ESEMÉNY NEM NÉLKÜLÖZTE AZ ÚJRATALÁLKOZÁS ÖRÖME FELETT ÉRZETT, A NOSZTALGIÁZÁSRA ÖSZTÖNZŐ VIDÁM PERCEKET, AHOGY A MEGHATÓ PILLANATOKAT SEM. A SZÁZHARMINCEGY ÜNNEPELT ÉS EGYETEMÜNK KÖZÖS ÜNNEPI ESEMÉNYE A TÖBB MINT ÖT ÉVTIZEDES TÖRETLEN FEJLŐDÉS KEZDETEIT IDÉZTE FEL. AZOKNAK A TANULMÁNYAIT, AKIK TUDTUKON KÍVÜL GYAKORLATILAG SZEREPET JÁTSZOTTAK A GYŐRI EGYETEM ALAPJAINAK LERAKÁSÁBAN.

Hirdetés

A Népköztársaság Elnöki Tanácsának 1968. évi 16. számú törvényerejű rendelete határozott a Közlekedési és Műszaki Főiskola létesítéséről, amely négy karra (Közlekedési, Közlekedésépítési, Járműgyártási és Távközlési Kar) tagozódott. 1968 szeptemberében egykarú intézményként – a Közlekedésépítési Karral – meg is kezdte működését a KTMF Budapesten, a Szerb utca 23. sz. alatt. A kar vezetője Szijártó László, a Budapesti Műszaki Egyetem Építőmérnöki Karának oktatója volt. Az oktatás 124 nappali szakos hallgatóval indult.


– Itt állok szemtől szemben az élő történelemmel – kezdte a délelőtti ünnepségen elhangzott beszédét dr. Horváth Balázs, az Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Kar dékánja. – Amikor KTMF-es diplomájukat átvették, a mai értelemben vett győri egyetemi épületek még nem is léteztek. Amíg a főiskola felépült és egyetemmé vált, önök frissdiplomásokból az intézmény megbecsült oktatói, jól ismert hazai szakemberek, nemzetközi hírű szakértők lettek. Önök voltak az elsők, az úttörők! Köszönjük, hogy elkezdték kitaposni azt az ösvényt, amely mára már jól járható úttá szélesedett. A Széchenyi István Egyetem nevet a tanulmányaik során még nem ismerhették, hiszen a hetvenes évek elején a jogelőd, a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskola is csak egy megvalósulóban levő terv, álom volt. Ez az álom egy országosan ismert, magas színvonalú képzést, időtálló tudást adó szakfőiskola volt. Mi, a jelenlegi egyetemi polgárok büszkék vagyunk intézményünk gyökereire, amelyből mára egy kilenckarú universitas, 2020. augusztus 1-jétől alapítványi keretek között működő felsőoktatási intézmény lett. A Széchenyi István Egyetem nagy utat járt be az elmúlt öt évtizedben. Intézményünk Magyarország 65 egyeteme közül a 7. legnagyobb. 80 ezer öregdiák, 13 ezer fő mai hallgató – benne 800 nemzetközi – a legjellemzőbb adat. A hozzánk jelentkezők kilenc karunkon mintegy 200 különféle – köztük csaknem 40 angol nyelvű – képzés közül választhatnak.

Amikor KTMF-es diplomájukat átvették, a mai értelemben vett győri egyetemi épületek még nem is léteztek. Amíg a főiskola felépült és egyetemmé vált, önök frissdiplomásokból az intézmény megbecsült oktatói, jól ismert hazai szakemberek, nemzetközi hírű szakértők lettek. Önök voltak az elsők, az úttörők! Köszönjük, hogy elkezdték kitaposni azt az ösvényt, amely mára már jól járható úttá szélesedett.

– A továbbiakban is úgy fogunk dolgozni, hogy az itt végzettek büszkék lehessenek alma materükre. Ehhez minden egykori hallgatónk támogatását, tanácsát szívesen fogadjuk. A széchenyis öregdiákokat az egyetem közössége visszavárja – e szavakkal köszöntötte az egyetemi közösség nevében dr. Horváth Balázs dékán az egykori Közlekedésépítési Kar első aranydiplomásait.

A délutáni átadási ceremónián dr. Horváth Zoltán, a Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Kar dékánja mondott ünnepi beszédet.


– Történelmi pillanat ez a számunkra, hiszen a Széchenyi István Egyetem műszaki karainak első aranydiplomásait ünnepelhetjük. Ha az eltelt több mint fél évszázad történetét kívánjuk felidézni, számos mérföldkövet kell említenünk. Az első természetesen az 1968-as alapítás, majd a következő fontos évszám 1974. A legendás KTMF akkor kezdte meg első győri tanévét. Új szervezeti keretek között, az akkori egyik legkorszerűbb felsőoktatási intézményként. Győr első főiskolája, a KTMF 1986-ban vette fel a legnagyobb magyar, gróf Széchenyi István nevét. A névadó örökségéhez, szellemiségéhez, újító gondolkodásához azóta is hűek vagyunk.

– Az 1990-es évek elejétől – az ipar, a gazdaság és a város polgárságának egyöntetű támogatásával – megkezdődött a leendő egyetem tudományos-szakmai programjának megteremtése. Különösen büszkék vagyunk arra, hogy a Széchenyi István Főiskola 2002-ben a munkatársak, Győr és a térség összefogásával egyetemi rangot kapott. Az azóta eltelt két évtizedben intézményünk egyszerre teremtett minőséget az oktatásban, a kutatásban, emellett szem előtt tartotta a társadalmi hasznosságot. Szolgálta az ország fejlődését, a hallgatók elégedettségét és karrierjét éppúgy, mint a vállalkozások versenyképességének növelését. Ráadásul, mindezt úgy sikerült megvalósítanunk, hogy helytálltunk és egyre jobb pozíciót vívtunk ki magunknak a globális versenyben. Ezt mutatja, hogy egyetemünk ma már a világ egyetemeinek legjobb 4 százalékába tartozik a QS globális felsőoktatási minősítő szervezet rangsora alapján – mutatta be dr. Horváth Zoltán professzor, dékán az egyetem sikeres tevékenységét.


Dr. Galli Csaba, címzetes felnőttképzési igazgató, az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar járműgyártási tanszék docense az egyetemünk jogelőd intézményeiben végzettek nevében mondott köszöntőt. Beszédét Széchenyi István gondolatával kezdte: „tiszteld a múltat, hogy érthesd a jelent és munkálkodhass a jövőn!”. Három meghatározó évszámot említett. 1962, amikor életre hívták a felsőfokú technikumokat. 1968, amikor a három budapesti és egy szegedi felsőfokú technikum integrációjának köszönhetően a kormányzat a tagozatokból megalapította a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskolát. 2002, amikor töretlen, a térségi gazdaság és társadalom, az oktatási kormányzat által elismert, támogatott fejlődés eredményeként Győr egyetemi várossá válhatott. – Az egyetemmé válást úgy értük el, hogy nagyon jó alapokra sikerült építkeznünk. Ennek a folyamatnak önök is megalapozói, részesei. Így alakult ki a jelenlegi nyitott, szolgáltató győri egyetemünk, amely – büszkén mondhatjuk – továbbra is dinamikusan fejlődik – mondta beszédében dr. Galli Csaba. Tavaly a koronavírus-járvány meggátolta az aranydiplomák kiadását, idén azonban szerencsére minden akadály elhárult az elől, hogy az 1971-ben és az 1972-ben végzett egykori hallgatóinkat – és életútjukat – az egyetem vezetői és polgárai jelenlétében megünnepeljük. Egy felemelő és megható rendezvényen.