AZ EGYETEMEN LETTEM TELJESEBB EMBER / AT UNIVERSITY I BECAME A MORE COMPLETE PERSON
NEM ÉN VÁLASZTOTTAM GYŐRT, GYŐR VÁLASZTOTT ENGEM – VALLJA REBECA
MENDOZA, AKI 2018-BAN MEXIKÓBÓL ÉRKEZETT A SZÉCHENYI ISTVÁN EGYETEMRE.
AZ IMMÁR DIPLOMÁS SZAKEMBERREL – AKI MÁR BUDAPESTEN ÉL ÉS DOLGOZIK –
TÖBBEK KÖZÖTT A STIPENDIUM HUNGARICUM ÖSZTÖNDÍJ MOTIVÁLÓ EREJÉRŐL,
A GYŐRI NEMZETKÖZI HALLGATÓI KÖZÖSSÉGRŐL ÉS A KÉT ORSZÁG KÖZÖTTI
KULTURÁLIS KÜLÖNBSÉGEKRŐL IS BESZÉLGETTÜNK.
2018-at írunk, amikor egy mexikói lány úgy dönt, hogy a nagy víz túloldalán, Európában próbál szerencsét. Pár hónappal később, a sikeres felvételi eljárás után beiratkozik a Széchenyi István Egyetem ellátásilánc-menedzsment mesterszakára, s hamarosan a gólyahét forgatagában találja magát. Csak egy szempillantás, s máris 2020 nyaránál járunk, amikor a lány immár okleveles közgazdászként veszi át diplomáját Győrben. Ismét ugrunk az időben, ezúttal a jelenbe. Rebeca Mendoza Budapesten él és dolgozik, a Schneider Electric vállalat fenntarthatósági tanácsadója. Róla és az általa bejárt útról rajzol portrét ez a cikk.
– Nemzetközi gazdálkodás alapszakot végeztem, majd Mexikóvárosban dolgoztam három évig logisztikai területen. Szerettem volna még tanulni, a külföldi kaland is vonzott, így döntöttem el, hogy egyetemre Európába jövök – kezdett bele története ismertetésébe a mexikói lány. – Be kell vallanom, Mexikóból nézve nem Magyarország ugrik be először, ha Európáról van szó. Inkább London vagy Párizs jut az ember eszébe. Először én is Svédországba vagy Hollandiába akartam menni, de ott nem kaptam ösztöndíjat, Magyarországon viszont igen, ami fontos volt számomra. Azt hiszem, a Stipendium Hungaricum program a legjobbak közé tartozik, amit nem Rebeca érdeklődésünkre azt is elmondta, hogy a Széchenyi István Egyetem kiválasztásakor sem habozott sokat. Ennek oka prózai: Magyarországon akkor más intézményben nem hirdettek meg ellátásilánc-menedzsment mesterszakot nemzetközi hallgatók számára, csak Győrben. – Eltökélt voltam. Vagy ez a szak vagy semmi. Így hát valójában nem én választottam Győrt, Győr választott engem – jegyezte meg tréfásan.
A fiatal hallgató belecsöppent a széchenyis nemzetközi közösség életébe, amely a mai napig meghatározó számára. Nem csupán társakra lelt, a személyisége is rengeteget fejlődött a Győrött eltöltött két év során. A remek és változatos programok megadták annak a lehetőségét, hogy a világ minden tájáról érkező emberekkel találkozzon, így megismerhetett más kultúrákat, belepillanthatott különböző társadalmak működésébe. Mindez nem pusztán izgalmas, hanem kifejezetten hasznos is volt – amellett, hogy formálta a gondolkodását, a nemzetközi rutinját is gyarapította, melynek köszönhetően magabiztosan helyt tud állni bármilyen multinacionális vállalati környezetben. Nagyon örült annak, hogy a Széchenyi-egyetemen a nemzetközi hallgatók előtt is nyitva áll a Magyarországon rangos Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencián való megmérettetés, amelyen 2018-ban kínai hallgatótársával, Fu Yingjie-vel első helyezést ért el „Az önvezető autó helyzete és kilátásai” című dolgozatukkal.
Először én is Svédországba vagy Hollandiába akartam menni, de ott nem kaptam ösztöndíjat, Magyarországon viszont igen, ami fontos volt számomra. Azt hiszem, a Stipendium Hungaricum program a legjobbak közé tartozik, amit nem európai hallgatók kaphatnak meg.
– Nagyon hálás vagyok, hogy ennyi remek embert ismerhettem meg. Akár a kollégiumban, akár az esti partik során, akár különböző projektekben hozott össze velük a sors, mindannyiuknak köszönettel tartozom, mert hozzásegítettek ahhoz, hogy teljesebb ember legyek. Azt gondolom, a győri évek emiatt voltak különösen értékesek a számomra.
Rebecával természetesen szót ejtettünk a hazája, Mexikó és választott új otthona, Magyarország közötti társadalmi és kulturális hasonlóságokról és különbségekről. A Széchenyi-egyetem alumnija mindkettőből említett párat.
– Számomra a legfurcsább a tél volt, de nem a hideg, hanem a hosszú éjszaka. Délután négykor már sötét van – nevette el magát, majd gasztronómiai kérdésekbe bonyolódott. – Az biztos, hogy mindkét ország esetében emblematikus a paprika szerepe – vont párhuzamot a magyar csípős paprika és a csilipaprika kulturális jelentősége között. – A mexikói konyha tele van isteni ételekkel, ezért nehéz engem lenyűgözni, de a gulyás tényleg nagyon finom. A magyar borokat is szeretem. Ha viszont hiányoznak az otthoni ízek, szívesen főzök magamnak.
Rebeca úgy vélte, Magyarországon kiváló a közbiztonság. Leszögezte azt is: hazánk szerencsésnek mondhatja magát, hiszen tiszta természeti környezet jellemzi. Számára például meghökkentő volt, hogy a csapvizet meg lehet inni, mert nem lesz tőle semmi baja. – Magyarországon ez teljesen természetes, magától értetődő. A világ nagy részén azonban ez sajnos nem így van. Sokat elmond a magyar állam anyagi lehetőségeiről és arról is, milyen kiváló a technológiai színvonal az országban – mutatott rá.
Mint az előzőekből is láthattuk, Rebeca számára fontos a környezetvédelem és a fenntarthatóság. A mesterképzésen írt diplomamunkája is a témához kapcsolódott, amelyben Mexikóváros hulladékgazdálkodását elemezte az ellátási láncok tekintetében. A kezdetektől fogva érdekli ez a terület. Úgy gondolja, a Széchenyi István Egyetemen tanultak hozzájárultak ahhoz, hogy fenntarthatósági tanácsadóvá válhasson a Schneider Electric vállalatánál.
– Egy fenntarthatósági tanácsadó feladata, hogy segítsen azoknak a vállalatoknak, amelyek mérsékelni szeretnék a karbonlábnyomukat. Javaslatokat készítünk számukra, hogyan tudnák a folyamataikkal járó szén-dioxid-kibocsátást csökkenteni, milyen szabályok vonatkoznak rájuk, amelyeknek meg kell felelniük – ecsetelte, érezhető lelkesedéssel a hangjában.
Úgy tűnik tehát, Rebeca hajója hosszú
távra lehorgonyzott Magyarországon.
– Jelenleg az a célom, hogy folytassam a karrierem a megkezdett pályán.
Egyelőre boldog vagyok Magyarországon, még az is lehet, hogy végül itt is
fogok letelepedni.

It is 2018, a Mexican girl decides to try her luck across the water in Europe. A few months later, after successfully completing the admission process, she enrols in the Master’s programme in Supply Chain Management at Széchenyi István University and soon finds herself in the thick of the Freshers week. In the blink of an eye, it is the summer of 2020 and she is graduating as an economist in Győr. Once again we jump forward in time, this time to the present. Rebeca Mendoza lives and works in Budapest and is a sustainability consultant at Schneider Electric. This article paints a portrait of her and her journey.
– I graduated with a bachelor’s degree in international management and worked in Mexico City for three years in logistics. I wanted to study more, I was also attracted by the adventure abroad, so I decided to come to Europe to continue my university studies – the Mexican girl begins her story. – I must admit that looking at Europe from Mexico it is not Hungary that springs to one’s mind straight away. It is rather London or Paris. I wanted to go to Sweden or the Netherlands first, but I did not get a scholarship there. However, I did get one in Hungary, which was important to me. I think that the Stipendium Hungaricum programme is one of the best that non-European students can get - she explained.
Rebeca also told us that she did not hesitate much when choosing Széchenyi István University. The reason is prosaic: at that time, no other institution in Hungary offered a Master’s degree in Supply Chain Management for international students, only Győr. - I was determined. It was either this degree or nothing. So I did not actually choose Győr, Győr chose me – she joked.
The young student was immersed in the life of the international community at Széchenyi, which has been a defining moment for her to this day. Not only did she find companions, but her personality also developed a lot during these two years in Győr. The excellent and varied programmes gave her the opportunity to meet people from all over the world, to learn about other cultures and to see how different societies work. It was not only exciting, but also very useful – as well as shaping her thinking, it has also given her an international routine that allows her to operate confidently in any multinational corporate environment. She was very pleased that international students at Széchenyi University are also able to compete in the prestigious Hungarian Science and Art Students’ Conference, where she and her Chinese student colleague Fu Yingjie won first prize in 2018 with their paper „The Status and Prospects of Self-Driving Cars”.
I wanted to go to Sweden or the Netherlands first, but I did not get a scholarship there. However, I did get one in Hungary, which was important to me. I think that the Stipendium Hungaricum programme is one of the best that non-European students can get - she explained.
– I am very grateful to have met so many great people. Whether in the dormitory, at the evening parties or in various projects, I thank them all for helping me to be a more fulfilled person. I think this is what made my years in Győr particularly valuable. Rebeca and I of course talked about the social and cultural similarities and differences between her home country, Mexico, and her chosen new home, Hungary. The Széchenyi University alumna mentioned a few of both.
– For me the strangest thing was the winter, not the cold, but the long nights. It is already dark at 4 p.m.,” she laughed, and then launched into a gastronomic discussion. – She drew parallels between the cultural significance of the Hungarian hot pepper and the chilli pepper, and said that both countries are emblematic of the role pepper. I also like Hungarian wines. But when I miss the flavours of home, I like to cook for myself.
Rebeca said that public safety in Hungary is excellent. She also said that our country is lucky to have a clean natural environment, and that it was astonishing to her that you can drink tap water because it does not harm you. - In Hungary, this is completely natural and self-evident. Unfortunately, this is not the case in much of the world. It also says a lot about the financial possibilities of the Hungarian state and about the high level of technology in the country – she pointed out.
As we have seen above, Rebeca cares about the environment and sustainability. Her Master’s thesis was also related to this topic, analysing waste management in Mexico City in terms of supply chains. She has been interested in this field from the very beginning. She believes that what she learned at Széchenyi István University helped her to become a sustainability consultant at Schneider Electric.
– The role of a sustainability consultant is to help companies that want to reduce their carbon footprint. We make suggestions on how they can reduce the carbon emissions from their processes, what rules they have to comply with -she said, with a palpable enthusiasm in her voice.
So it seems that Rebeca’s ship is anchored in Hungary for
the long haul. – My goal now is to continue my career on the
path I have started. I am happy in Hungary for now, and I
might even settle down here eventually.