REKTORI INTERJÚ

A KÖZÖSSÉGI CÉL LEGYEN A KÖZÉPPONTBAN!

Hogyan lehet adott elemekből a célnak legjobban megfelelő, nagy bonyolultságú rendszert felépíteni? Ez alapvető feladat a műszaki tudományokban, de a szervezetfejlesztéshez is kapcsolódik. Ez a kutatási témám, ami egyúttal a vezetői munkámban is segít – nyilatkozta a Széchenyi Alumni Magazinnak dr. Friedler Ferenc tudományos elnökhelyettes, aki a rektori feladatokat is ellátja.

Hirdetés

– Egyetemen a szervezet bonyolultsága és a sokféle érdek együttes jelenléte miatt igazi eredményt együttműködési formában lehet elérni. Ehhez közös cél az, hogy egyetemünk minden komponensében, az eddigieken túl, nemzetközi élvonalba tartozzon. A modellváltás új fejlesztési lehetőséget teremtett a felsőoktatásban. Ehhez újra kell gondolnunk a működésünket, beleértve a tudományos tevékenységünket is. Szívesen veszek részt ebben a szép feladatban – vázolta munkájának rendszerét a professzor.

– Az Ön életútja a kutatásról, új szervezetek létrehozásáról és az együttműködéséről szól.

– A kezdetektől nagy feladatokat és különleges lehetőségeket kaptam. Így alkalmam volt akadémiai szervezeteket létesíteni és vezetni, díjakat alapítani, nemzetközi szervezetekben szerepet vállalni.

– Mi volt fiatal kutatóként a motivációja?

– A kutatásaim második évében – 1979-ben – munkám olyan nemzetközi elismerést kapott, ami alapvetően meghatározta későbbi pályámat. Ez mai mércével D1-es publikációt és nevemhez kapcsolt módszert jelentett. Mindig nehéz feladatokat vállalhattam. Így az 1980-as évek merev szervezeti keretei között kutatócsoportot alapíthattam, mert elvállaltam egy számítóközpont létesítését, amire más nem vállalkozott. Ez volt az első szervezetem. Hamar kiderült, hogy a folyamatok működtetéséhez projektek kellenek. Az első jelentős projektünkkel 1990-ben négy privatizáció alatt álló hazai gyógyszergyár közös minőségbiztosítás rendszerét kellett kidolgoznunk. Ez az akkori Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság legnagyobb projektje volt. A négy gyár azonban négyfelé húzott. A projekt teljesítésénél a fő nehézség az volt, hogyan lehet ilyen csapatot egy irányba terelve közös eredményt elérnünk. Itt azt is megtanultam, hogy vezetőként nem a döntés meghozása a legnehezebb feladat, hanem a közös megvalósítás elérése.

– 2022-ben lett a Tudományos Tanács elnöke, ez év elejétől az egyetem tudományos elnökhelyettese, aki a rektori feladatokat is ellátja.

– Ezek rangos címek. Nem személyes ambíció alapján, hanem számomra megtisztelő feladatként kerültek hozzám. Egyébként nem a vezető személye a fontos, hanem az, amit a szervezet érdekében teljesíteni tud. A Széchenyi István Egyetem jelentős fejlesztési folyamatban van, ami markánsan érinti a tudományos teljesítményünket is. A fő feladat ennek a közös megvalósítása. Mindig elemeztem a folyamatokat, a tanulságokat a közösség szempontjából értékeltem. Egy szervezetben rendszerint sokféle szempont szerinti vita van. Napokig beszélhetünk ezekről, s közben sehova sem jutunk. Legjobb, ha először az alapelveket tisztázzuk, mert így jó eséllyel a folyamat célba ér. Mint minden egyetemi vezetői megbízásnál, a feladatokat a szervezet céljaiból kell levezetnünk. Számomra a vezetői megbízásban a feladat a fontos, a rangot nem maga a cím, hanem a teljesítmény határozza meg – utólag. A munka iránti alázat segít ebben a folyamatban. Örülök, hogy részt vehetek a dinamikusan fejlődő intézményünk további fejlesztésében.