MEGNYÍLT EGYETEMÜNK TUDOMÁNYOS ÉS INNOVÁCIÓS PARKJA

A KOCKA ÚJ ÉLETE / THE “CUBE’S” NEW LIFE

[ENG below] November hetedik napján adták át a Széchenyi István Egyetem Győri Tudományos és Innovációs Parkját a központi kampusztól alig fél kilométerre, az egykori Keksz- és Ostyagyár volt területén. A város emblematikus ipartörténeti emléke, a „kockaépület” új életre kelt. A dinamikusan fejlődő egyetemi innovációs ökoszisztéma bástyájává válhat, ahol egyszerre ad teret a felsőoktatási és ipari együttműködéseknek, új kutatás-fejlesztési projekteknek és innovatív ötletek megvalósításának.

Hirdetés

– Büszkeséggel tölthet el mindannyiunkat, hogy Győr jelentős ipartörténeti emléke a város közepén mára megújult, s új funkciót kapott. Ezzel ismét a város gazdaságának fontos helyszínévé válhat az egyetem tudományos és innovációs parkj aként – mondta ünnepi beszédében dr. Filep Bálint, az Egyetem elnöke.

– Négy éve a modellváltással megkaptuk a lehetőséget intézményünk önálló, felelős irányítására, stratégiai együttműködésben a Széchenyi Egyetemért Alapítvány kuratóriumával. Az innovációs park egy korszakokon átívelő, emblematikus épület. Köszönjük Palkovics Lászlónak az innovatív és ösztönző támogatást a kezdetektől a megvalósítás folyamatáig. A fejlesztés gondolata egy hallgatói versenyt követő bejáráson indult el. Úgy láttuk, hogy ez a terület megoldás lehet egyetemünk további bővülésére. Közben, a nemzetközi példákat is figyelembe véve formálódott egyetemünk átalakuló szerepe. Ennek fontos eleme, hogy a vállalatok hozzá tudnak járulni a képzések, a kutatások fejlődéséhez és azok megújulásához. Mindezzel összhangban innovációs parkunk tovább erősíti az egyetem munkaerőpiaci hatását. Hozzájárul ahhoz is, hogy különösen a műszaki és informatikai pályára készülő fiatalok számára még több lehetőség legyen – a startup és spin-off vállalkozásoktól egészen a multinacionális vállalatokig – beilleszkedni a munkafolyamatokba. A park áttételesen a hazai kis- és középvállalati szektor, valamint a nagyvállalatok kapcsolódásának a helyszíne is.

dr. Filep Bálint, az Egyetem elnöke

A Széchenyi-egyetem mára a világ változásaira reagálni képes univerzitás lett. Jogelődünket, a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskolát az ipar hívta életre 1968-ban. A szoros együttműködés a gazdasággal máig meghatározza a fejlődésünket. A kampusz első épületei 1974-ben készültek el, ekkor 1212 hallgató volt ezen a főiskolán. Az első közgazdászok 1992-ben, az első jogászok 1995-ben kezdték meg tanulmányaikat. A kilencvenes években indultak el az egészségtudományi, a zenei képzéseink. Intézményünk 2002-ben elnyerte az egyetemi rangot, azóta a megszabott feltételeket messze túlteljesítettük. 2004-ben létrejött az első doktori iskolánk, 2008-ban megalakult az Audi Hungaria Belsőégésű Motorok Tanszékünk, négy évvel később a Járműipari Kutatóközpontunk, 2015-ben az Audi Hungaria Járműmérnöki Karunk. 2016 óta van egészség- és sporttudományi, 2017 óta pedig művészeti karunk. 2016-ban csatlakoztak hozzánk a mosonmagyaróvári és az Apáczai-karok közösségei, amit a kormányzat is messzemenően támogatott. 2017-ben európai színvonalú, új kollégiumi szárnyakat adtunk át.


Minden infrastrukturális fejlesztésünk segítette a nemzetközi nyitásunkat. A jelenlegi, 14 ezer fős hallgatói közösségünkből ezer a nemzetközi hallgató, akik a világ csaknem 80 országából érkeztek hozzánk. 2021-ben elindultak a mára rendkívül népszerűvé vált dizájnképzések: a formatervezés, építőművész és tervező grafikus. Tavaly átadtuk a ZalaZone tesztpályán az első egyetemi oktatási innovációs és szállásépületünket, amely szintén a valós vállalati partnerséget ösztönzik. Idén felavattuk a mosonmagyaróvári Smart Fan Tangazdaságunkat, ahol drón- és precíziós modern technológiára építve járulhatunk hozzá az agrárium fejlődéséhez. Ma egy városrész, sőt az egész város nyertese az elkészült beruházásainknak. Innovációs parkunk egyszerre fogja szolgálni a régió gazdasági életének szereplőit és a térség versenyképességének erősítését. Köszönjük Magyarország kormányának, hogy elkötelezett támogatásával segíti intézményünk fejlődését.

Dr. Dézsi Csaba András, Győr polgármestere köszöntőjében elmondta: fantasztikus érzés, egyben elégtétel számára, hogy a bezárt kekszgyár helyén reménytelenül álló betonkocka ismét a tudás és a termelés szolgálatába állhat. - Alpolgármester voltam akkor, amikor a győri főiskola egyetemmé vált. Sokat dolgoztunk érte, büszkék voltunk rá. Nagyon nagy dolognak számított, ám most úgy gondolom, hogy az egyetemen jelenleg zajló átalakulás is legalább annyira, ha nem még inkább fontos és előremutató az intézmény életében. Azt kérem önöktől, hogy továbbra is fogjunk össze, tegye mindenki a dolgát a tehetsége, tudása és szorgalma szerint a legjobban. A munkának egyetlen titka van, csinálni kell. Ezt tesszük itt Győrben. A másik, amit szoktam mondani az egyetemen a tanítványaimnak, hogy csináld azt, amit szeretsz, s boldog ember leszel. Szeretnék Győrben minél több boldog embert látni.

Dr. Dézsi Csaba András, Győr polgármestere

Kolossváry Tamás, a Győri Innovációs Park központvezetője közgazdász hallgatóként, frissdiplomásként évekig vezette az Arrabona Racing Team hallgatói versenycsapatot, jelenleg PhD doktorjelölt.

– A regionális jelentőségű győri innovációs park első üteme a GINOP-2.3.1-20-2020-00005 számú projekt által biztosított 6,8 milliárd forintból valósult meg. Az épület modern, impozáns, a fejlett ipar jegyeit magán hordozó környezetet ad a vállalatokkal közös kompetenciaépítés és -hasznosítás számára. Győr belvárosának és a Széchenyi- egyetem központi kampuszának tőszomszédságában vagyunk, az egykori Koestlin, a volt Győri Kekszgyár területén.

Kolossváry Tamás, a Győri Innovációs Park központvezetője

Az épületet egyedülálló építészeti megoldással egy LED-háló öltözteti. De mi történik a hálón belül? A Science Park projekt első fázisa 3860 négyzetméteren valósult meg, amelynek fele oktatási funkciókat ellátó terület, egyharmadán a vállalatok kutatásfejlesztési irodái kapnak helyet, a fennmaradó rész pedig szakmai workshopok, rendezvények, előadások lebonyolítására nyújt lehetőséget. Az épület földszintjén a rendezvénytér mellett a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének vállalkozásfejlesztési irodája, az egyetem, az egyetemet fenntartó alapítvány és a Humda Mobilitásfejlesztési Ügynökség által kialakított Green Traffic Cloud projektiroda fog működni. A következő szinten a magyarországi Bosch győri telephelyére érkezünk, ahol az intelligens mobilitási termékek és szolgáltatások fejlesztése zajlik az egyetem kompetenciaközpontjaival és karaival szoros együttműködésben, a Science Park közösen elhatározott céljait követve. A második, harmadik és negyedik szinten az egyetem Design Tanszéke, a Design Campus Kompetenciaközpont kap helyet, amely oktatási és alkotói helyszínként funkcionál. Mindez új lehetőséget teremt az ipari formatervezés szempontjainak integrációjában a műszaki termékek tervezésénél, házon belüli kooperációban. A ház legfelső szintjén kiteljesedik az autóipari és digitális technológiai fejlesztések portfóliója. Itt kap helyet az Audi Hungaria bázisa a 30 éves stratégiai partnerség fontos jelképeként, ahol mérnökök és hallgatók együtt, a jövő járműveinek hardveres és szoftveres funkcióit fejleszthetik. A digitális és telekommunikációs technológiák térségünkben meghatározó képviselői, így a Huawei, a Telekom, a dróntechnológia fejlesztésében élen járó Rotors and Cams fejlesztői bázisa is itt fog működni. A közös kompetenciafejlesztés egyetemi oldalát a Digitális Fejlesztési Központ kollégái adják majd.

Az épület mögötti jelenleg még beépítetlen terület a győri Science Park további fejlesztésének helyszíne lesz. A következő ütem előkészítését, tervezését végezzük jelenleg is, vállalati partnereink intenzív érdeklődése mellett.

Simon Róbert Balázs országgyűlési képviselő egy rövid időutazásra invitálta a hallgatóságot. – Emlékszem arra az öt évvel ezelőtti pillanatra, amikor valakinek telefonon jeleztem, hogy megszületett az a döntés, mely szerint a korábban magántulajdonban lévő egykori kekszgyári területet Magyarország kormánya megvásárolja és átadja a Széchenyiegyetemnek, hogy itt technológiai és innovációs parkot hozzon létre. Ez volt az első lépés, melyet nyilvánvalóan maga az egyetem kezdeményezett. Hiszen fizikai értelemben gyakorlatilag már megtelt az a terület, ahol a központi kampusz található. Szükséges volt mindenképpen a bővítés, s nyugati példára egy science park létrehozása. Visszatekintve a győri egyetem elmúlt másfél évtizedes történetére, az mindenképpen aranykorszaknak tekinthető. Ám úgy tűnik, hogy a következő 15 év is az lesz. Elég csak erre a fejlesztésre gondolni, melynek a mai állomása még csak az első ütem végét jelenti. 2025-ig következik a második, majd 2030-ig a harmadik fejlesztési ütem. Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy ezt a ma átadandó modern és impozáns épületet meg is kell tölteni tartalommal. Itt jön be az egyetem tudása és azon vállalatok szerepe, amelyek itt helyet kapnak. Együttműködésük erősíti Magyarország gazdaságát.

Simon Róbert Balázs, országgyűlési képviselő

Az ünnepségen a magyar kormányt Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter képviselte, aki szerint Győr – már csak a fekvése miatt is – mindig is Magyarország egyik élenjáró városa volt. – A fekvés önmagában persze semmit sem jelent, mert minden a fejben dől el. A kormány ezért hagyta jóvá és alakította ki az új Neumann János Programot, amelynek célja, hogy segítse az egyetemek és a kutatóhelyek, a vállalatok, a pénzügyi világ összekapcsolódását.

- A stratégia fontos eleme, hogy hatást kell elérni, amelyet három szempontból is fontosnak tartunk. Az egyik természetesen az intellektuális hatás, vagyis a tanulmányok és a publikációk – természetesen nemzetközi együttműködésben. Ebben a Széchenyi-egyetem nagyon jól halad előre. Elvárt továbbá a pénzben megjelenő gazdasági hatás is. A magyar kormány évente nagyjából 300 milliárd forintot fordít az innovációra, ám ha nem lesz hatása ennek a költésnek, ha például ebben az épületben nem születnek olyan intellektuális termékek, publikációk, akár szabadalmak, amelyekből aztán termék és bevétel lesz, akkor nem lesz pénzünk a magyar kultúra és a családpolitika finanszírozására. Az intellektuális és gazdasági mellett kell a társadalmi hatás is. Az elvárásoknak megfelelően a Széchenyi-egyetem már szervesen beépült Győr városába, s közben pezsgő és vonzó világot kell teremtenie, hogy a fiatalok ide akarjanak jönni. Sőt, többet mondok. Jelenleg a győri egyetem hallgatói között nagyjából 7 százalék a külföldiek aránya, márpedig én őket is értékteremtő elemeknek tekintem. Hiszen a külföldi hallgatók lesznek a legjobb nagyköveteinek, ráadásul általuk a mi gyerekeink és unokáink is jobban felkészülhetnek a nemzetközi versenyre. El kell érni azt is, hogy az oktatói karban is mind több külföldi kolléga legyen. Győrött pontosan látják, hogy milyen irányban kell fejlődni, hogy növelni szükséges a publikációk, a szabadalmak és a startupok számát. Magyarország célja az, hogy 2040-re a világ kétszáz országa közül innovációs tekintetben benne legyen az első tízben, ez a felső 5 százalék.


Csák János, kultúráért és innovációért felelős miniszter

Hazánkban a vállalatok hozzájárulása a hozzáadott értékhez mindössze 52 százalék, miközben az uniós átlag 76. Ezt növelni szükséges, amelynek színtere a felsőoktatás. E téren is példának és inspirációnak tekintem a Széchenyi István Egyetemet, mert elég fiatal ahhoz, hogy dinamikus legyen, ugyanakkor elég idős ahhoz, hogy legyenek hagyományai. A hazai hozzáadott érték növelésének elérése érdekében megújítottuk a Magyar Kutatási Hálózatot, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal és Alap működését, valamint ezért hoztuk létre a Kutatási Kiválósági Tanácsot. Törekszem arra, hogy minél több kiváló magyar kutatóhoz asszociáljunk minél több külföldi kutatót és hozzuk olyan projekteket – fókuszáltan a digitalizálás, a zöld átállás és az egészségipar területein – ahol nekünk, magyaroknak van hagyományunk, vannak tudósaink és a világban is nagy rá a kereslet. Kiemelném, hogy sem a hallgatók bevonzásában, sem az ideáink és termékeink tekintetében nem a mi tízmilliós piacunkra kell koncentrálni. Hiszen itt van nekünk egy teljesen nyitott, 450 milliós piac, az Európai Unió piaca, ahol teljesen szabad a tőke- és szolgáltatásáramlás, az áru- és munkaáramlás.


Csák János a beszéde végén dr. Filep Bálintnak és prof. dr. Friedler Ferencnek átadta a Magyar Formatervezési Tanács megosztott különdíját, amelyet idén Rovó Balázs, a Széchenyi István Egyetem Design Tanszékének harmadéves BA formatervező hallgatója nyerte el, aki a Digitális Fejlesztési Központtal (DDC) együttműködésben egy orvosi szemvizsgáló eszköz tokozását tervezte meg.
At the end of his speech, Csák János presented the shared special award of the Hungarian Design Council to Dr Filep Bálint and Prof. Dr Friedler Ferenc, which was won this year by Rovó Balázs, a third-year BA design student of the Department of Design at Széchenyi István University, who designed the casing of a medical eye examination device in cooperation with the Digital Development Centre (DDC).

Győr nem egy vidéki város, hanem egy centrum Bécs, Pozsony és Budapest között. Győr nekem a remény helye. Önökben van Magyarország reménye, önök képzik a jövő elitjét.

Alfons Dintner, az Audi Hungaria igazgatósági elnöke köszöntőjében erőt sugárzó objektumnak nevezte a kockaépületet, amelyben a négykarikás vállalat teljesítménye és a kutatás-fejlesztés ötvöződhet egymással. – Vállalatunk fennállásának harmincéves jubileuma mellett idén tudományos együttműködéseink egy újabb mérföldkövét is ünnepelhetjük. Az Audi Hungaria elmúlt három évtizedének sikere szaktudásunk, innovatív gondolkodásmódunk és partnereinkkel való összekapcsolódásunk eredménye. Az autóipar transzformációjához elengedhetetlen a tudomány és az ipar szereplői között megvalósuló tudástranszfer, ezért is nagy öröm számunkra, hogy a Győri Tudományos és Innovációs Parkkal egy olyan ökoszisztéma jön létre, mely ösztönzi az innovációt, a kutatást. Hozzájárul a jövő generáció magas szintű, gyakorlatorientált képzéséhez.


Alfons Dintner, az Audi Hungaria igazgatósági elnöke

Jelenleg az Audi Hungaria másfélszáznál is több szakértője vesz részt a győri egyetem oktatási tevékenységében, miközben éves szinten több százra tehető azon széchenyis gyakornokok száma, akik szakmai karrierjüket kezdik a vállalatnál, ahol egyébként a mérnökként dolgozó munkatársak több mint 50 százaléka a Széchenyi István Egyetemen végezte tanulmányait.

Mindezek az adatok is jól jelzik a felsőoktatási intézmény és a győri négykarikás cég példaértékű együttműködését, amelyet a két fél az ünnepség során új stratégiai megállapodás aláírásával emelt új szintre. A dokumentum kiterjed többek között a képzések gyakorlatorientált fejlesztésére, pályaorientációs felvételi előkészítő programok szervezésére, az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar és az Audi Hungaria külső tanszék működtetésére, az oktatók számára indított ipari gyakorlati programokra, a magas színvonalú laborszolgáltatásokra, a legkorszerűbb technológiákhoz és a fenntarthatósághoz kapcsolódó közös kutatás-fejlesztési és innovációs projektekre is.


dr. Filep Bálint, a Széchenyi István Egyetem elnöke, prof. dr. Friedler Ferenc, a Széchenyi István Egyetem rektora és tudományos elnökhelyettese, Robert Buttenhauser, az Audi Hungaria motorgyártásért felelős igazgatósági tagja, Simon Róbert Balázs, országgyűlési képviselő, Csák János kulturális és innovációs miniszter, prof. dr. Dézsi Csaba András, Győr polgármestere, Alfons Dintner, az Audi Hungaria igazgatóságának elnöke, Paár Attila, a West Hungaria Bau ügyvezetője, prof. dr. Palkovics László, a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke, Varga Zsolt, az Euro Generál Zrt. vezetője és Kolossváry Tamás, a Széchenyi István Egyetem Győri Innovációs Parkjának központvezetője.
dr. Filep Bálint, President of Széchenyi István University, prof. dr. Friedler Ferenc, rector and vice president for academic research of the Széchenyi István University, Robert Buttenhauser, Member of the Board of Audi Hungaria responsible for engine production, Simon Róbert Balázs, member of parliament Csák János minister of culture and innovation, prof. dr. Dézsi Csaba András, mayor of Győr, Alfons Dintner, Chairman of the Board of Audi Hungaria, Paár Attila, CEO of West Hungaria Bau, prof. dr. Palkovics László, a Chairman of the Board of Trustees of the Széchenyi István University Foundation, Varga Zsolt, Head of Euro Generál Zrt. and Kolossváry Tamás, a Head of the Győr Innovation Park of Széchenyi István University.


SZÖVEG: BAUDENTISZTL FERENC
FOTÓ: SZAJKI BÁLINT
ANGOL FORDÍTÁS: KIVIHARJU-TURI ADÉL
NÉMET SZÖVEG: CHRISTOPH RIETHER