Japán kattanás
Esztergommal átellenben, a Duna bal partján fekszik a közel 11 ezer lakosú Párkány. A két várost a Mária Valéria híd köti össze, amelyen Babiák Ákos naponta átsétált, hogy szlovák állampolgárként az elsők között tanulhasson Magyarországon. Útja aztán a későbbiekben Győrbe vezetett – előbb a Széchenyi István Egyetemre, majd a Rába Futómű Kft.-hez. Közben azért átélt egy „japán kattanást” is.
Munka az egyetemért
Babiák Ákos családja nem bővelkedett anyagiakban, ezért amikor gyerekként elhatározta, hogy diplomát szeretne szerezni Magyarországon, pontosan tudta, hogy ahhoz előbb pénzt kell gyűjtenie. Miután Párkányban elvégezte a kilencosztályos általános iskolai képzést, középiskolai tanulmányait Esztergomban, a Géza Fejedelem Technikumban és Szakképző Iskolában folytatta, gépészeti szakon. – Szüleim azt javasolták, hogy ne gimnáziumba menjek, inkább szerezzek szakmát, annak birtokában is tudok esetlegesen más irányba továbbtanulni. Nekem azonban megtetszett ez a vonal, így jelentkeztem a győri egyetem Esztergomba kihelyezett gépipari mérnökasszisztens képzésére. Közben dolgozni kezdtem, hogy az egyetemi álmaimat mielőbb valóra válthassam.
A Kirchhoff esztergomi gyárában operátorként kínáltak számára gyakornoki pozíciót. Pár hónap elteltével a termelési vezető jelezte, hogy termeléstervezői feladatkörben is kipróbálhatná magát. – Ez már csak azért is hasznos volt, mert jobban átláthattam a cég struktúráját és folyamatait. A kétéves felsőfokú képzés elvégzése után már volt annyi pénzem, hogy gyakorlatilag önerőből, némi szülői támogatással 2009 őszén belekezdjek a vágyott egyetemi tanulmányokba. Méghozzá a Széchenyi István Egyetem gépészmérnöki képzésén, ahol a mérnökasszisztensi képesítésnek köszönhetően 14 tantárgyat el tudtam fogadtatni. Mindez nagy segítséget jelentett abban, hogy a nappali képzés mellett dolgozni is tudjak. Ráadásul az utolsó három félévemet már úgy kellett abszolválnom, hogy immáron főállásban alkalmaztak, miközben akkor már ismerkedtem a lean módszerrel. Ezen felül az is az előnyömre vált, hogy közvetlenül tapasztalhattam meg, miként válik egy 120 munkavállalót alkalmazó családi vállalkozás egy multinacionális cég közel ezer főt alkalmazó leányvállalatává. Mert ez nem csupán munkaerőfelvételt jelent, hanem a növekedéshez szükséges infrastruktúra, folyamatok és rendszerek kiépítését is.