SZEKERES TAMÁS 80 ÉVES

SOKOLDALÚAN GAZDAG(ÍTÓ) ÉLETÚT

Dr. Szekeres Tamás professor emeritus, intézményünk egykori vezetőjének, az Universitas-Győr Alapítvány elnökének pályája a gépészmérnöki diploma 1967-ben történt megszerzését követően lokálpatrióta családja városában, Győrött indult.

Hirdetés

Kezdetben a Rába Magyar Vagonés Gépgyár fejlesztő mérnökeként, majd mérnöktanárként a Pattantyús Ábrahám Géza Szakközépiskolában dolgozott. Szülei, nagyszülei tradicionális győri kötődésű lokálpatrióták voltak. Apai ágon nagynénje (Szekeres Mária) férje, Borsa Antal a múlt század első felének, közepének ismert iparművésze, restaurátora festőművészként is elismerést, tekintélyt szerzett. Borsa Antal testvére, Borsa Károly 1919-ben az első hazai, (Ménfő)csanakon létesített Népfőiskola egyik elindítója volt. Édesapja Pápán pedagógusként, zenetanárként, a Pápai Zeneiskola és a helyi Türr István Gimnázium igazgatójaként is közmegbecsüléssel kísérve dolgozott.

Dr. Szekeres Tamás a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskola első Győrbe felvett munkatársa: 1970. április 1-jétől tanít, szervez, vezet és irányít, ad reális jövőképet és programot. 1972- től tanszékvezetőként, a kollégium igazgatójaként, 1983-tól 1989-ig oktatási főigazgató-helyettesként dolgozott. A jogelőd Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskolát az alapításkor, 1968. június 4-én nem nevezték el a mérnöki szakterületek valamely neves személyiségéről, csak a profilok szerepeltek a névben. Dr. Vaszary Pál főiskolai tanárral, egykori kollégánkkal közösen kezdeményezte 1984-ben, hogy a „legnagyobb magyar”, Széchenyi István legyen a névadónk.

2001. december 11.: a Magyar Országgyűlés megalapítja a Széchenyi István Egyetemet

A művelődési miniszter 1989-ben bízta meg a jogelőd főiskola vezetésével az okleveles gépészmérnököt és mérnöktanárt, aki a kandidátusi és PhD témájaként a szakképzés és a gazdaság kapcsolatát, kölcsönhatását vizsgálta. A tisztséget két cikluson keresztül, 1989–1997 között – közbizalom alapján, közmegelégedettségre töltötte be. A Széchenyi István Egyetem rektori pozíciójában 2005. július 1-jétől 2013. június 30-ig irányította, vezette az intézményt. Főigazgatóként, rektorként kiemelkedő érdeme, hogy a főiskola alapvetően műszaki szakirányú felsőoktatási intézményből jogi, gazdaság-tudományi, egészségügyi és művészeti felsőfokú képzést is folytató intézménnyé vált.

Kezdeményezésére jött létre 1990-ben az Universitas-Győr Alapítvány, amely széleskörű szakmai, társadalmi támogatást, anyagi és erkölcsi hátteret biztosított és biztosít az egyetemi program megvalósításához, a legértékesebb hagyományok és szellemiség meghonosításához. Az Universitas-Győr Alapítvány tőkéje jelentette a gazdasági hátteret az 1993. január 20-án meghirdetett Győri Egyetemi Program sikeres megvalósításához. Dr. Szekeres Tamás a kezdetektől az alapítvány elnöke. A munkatársak valóságszemléletének, motiválásának alakításával, a saját egzisztencia építés lehetőségének korrekt bemutatásával a helyi és a térségi közvélemény folyamatos tájékoztatásával aktív és támogató társadalmi háttér jellemezte az egyetemmé válás folyamatát.

A Széchenyi István Egyetem térségi kisugárzással, szervező erővel és befolyással bíró intézménnyé vált a magyar és a külföldi tulajdonú gazdasági szervezetekkel, a várossal, a nagytérséggel kialakított és fejlesztett kapcsolatai révén. Dr. Szekeres Tamás vezetése alatt az egyetem folyamatos innovatív kezdeményezőként jelentős mértékben hozzájárult Győr és térségének tudományos, gazdasági és kulturális fejlődéséhez. Dr. Szekeres Tamás színes és sokrétű munkaerő-piaci kapcsolatokkal rendelkező, gazdálkodásában takarékos és hatékony, a képzési kínálatot, a társadalom és a cégek jövőképét, értékeit sokoldalúan gazdagító, dinamikusan fejlődő egyetemet valósított meg a nagytérség központjában. A képzési célok és az eredmények összhangban vannak a térség fiataljainak diplomaszerzési törekvéseivel, a családi költségvetések teherbírásával, a munkaerőpiac megrendeléseivel.

Az egyetem gazdasági teljesítménye kimagasló, innovatív vállalkozó, munkaerő gazdálkodása hatékony és példásan szervezett. Az alapítványi működési forma a közelmúltban megerősítette és rendszerbe szervezte a több évtizedes széchenyis törekvéseket, hitelesítette az eredményeket.

1999. május 4.: az „aktív győri mag” és térségi országgyűlési képviselők az első parlamenti döntés utáni percekben

Győr az elmúlt évtizedekben a hazai felsőoktatás sikerintézménye lett, s felkerült a nemzetközi felsőoktatási térképre. Az egyetemi rangsorok meghatározó, jeles intézményei választják együttműködő partnernek a Széchenyi István Egyetemet.

Győr Megyei Jogú Város 1998-ban „Pro Urbe Győr”, 2002-ben „Díszpolgár” kitüntetéssel ismerte el dr. Szekeres Tamás munkájának eredményeit, 2012-ben Győr Megyei Jogú Város a Széchenyi István Egyetem számára „Díszpolgár” elismerést adott. A köztársasági elnök 2014-ben a Magyar Érdemrend Középkeresztje kitüntetést adományozta dr. Szekeres Tamásnak a térségi felsőoktatás fejlesztésében végzett kimagasló munkájának elismeréséért. 
 
 Életutunk nagy értékének tartjuk, hogy együtt dolgozhattunk, dolgozhatunk dr. Szekeres Tamással. Így részesei lehetünk a vízió megszületésének, megvalósításának, a közös sikernek, az örömnek.

Elismerés, köszönet a bennünket sokoldalúan gazdagító életútért! A 80. születésnap így közös, szép ünnep mindannyiunk számára.