MEGCSAVART PÁLYAÍV

JOG ÉS HONVÉDELEM

Példás határőrizeti tevékenységért vehetett át a közelmúltban miniszteri elismerést a Széchenyi István Egyetem joghallgatója.

Hirdetés

Élhetné a joghallgatók derűs életét, de Simon Balázs három esztendeje úgy döntött, hogy nappali tagozatos egyetemi tanulmányait levelező tagozatosra cseréli, s munkát vállal a győri hadkiegészítő és toborzó irodán. Balázs fejében a győri bencés gimnázium végzőseként annak idején megfordult már a katonai pálya lehetősége, s fontolgatta a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre történő felvételit. Ám végül mégiscsak édesanyja hivatását helyezte előtérbe, aki ügyvédként dolgozik, s aki nyilván örömmel vette, hogy fia is ezt az utat követi, amikor a győri jogi karon kezdte meg egyetemi tanulmányait.

Egy edzőtermi délután, majd az azt követő szaunázás azonban megcsavarta a pályaívet, hiszen Balázs elbeszélgetett, megismerkedett egy edzőtársával, aki katonaként dolgozik, s aki mesélt neki a honvédség tartalékos rendszeréről. Ez az eszmecsere beletette a bogarat a fülébe, s otthon utánajárt a lehetőségnek az interneten. A tájékozódást közös családi elmélkedések követték, majd megszületett a döntés: 2019 novemberében jelentkezett katonai szolgálatra.


A család támogatta a pályakorrekciót, hiszen a família minden férfi tagja annak idején letöltötte a katonai szolgálatát. Az édesapa – Simon József egyébként a Széchenyi István Egyetem testnevelő tanára, kézilabda szakedző és jogász sportdiplomáciai szaktanácsadó, s a sportos tartalmú, témájú szakirányú egyetemi képzések  felelőse – gyakran mesélt fiának az egykori, szegedi alakulatnál töltött bakakoráról, élményeiről. Édesanyja unokatestvére pedig hivatásos katonaként éli életét – tehát megvan a családban a mundér becsülete.

Elsődleges célja, hogy másfél év múltán megszerezze a jogászdiplomáját a győri egyetemen. Aztán katonai jogász szeretne lenni, majd öt éven belül részt venne egy külföldi katonai misszióban is, ami szép adalék lehet karrierje szempontjából.

Az alkalmassági vizsgálaton 2020 tavaszán esett át, majd tartalékosként ideiglenes állományba helyezték – s várta a nyárra tervezett alapkiképzést. A dolgok azonban újabb lendületet vettek, hiszen az őt a katonaság felé terelgető, már említett jó ismerős ismét jelentkezett: megtudta tőle, hogy van lehetőség elhelyezkedésre a győri „hadkiegen”. Mivel ez nagyjából egybeesett a Covid-járvány első hazai hullámával, s az egyetemi tanulmányait úgyis online síkra terelte az élethelyzet, logikus döntésnek tűnt, hogy levelezőre váltson és elvállalja a felkínált munkalehetőséget. Simon Balázs beosztása szerint toborzó altiszt. Járja a középiskolákat és előadásokat tart a honvédelmi nevelés keretében, valamint tájékoztatja a résztvevő diákokat arról, hogy milyen lehetőségek vannak a hadseregben – szerződéses, illetve tartalékos állományban. Alakulatuk részt vesz a határvédelemben is, ahol a rendőrség munkáját segítik, járőrözési feladatokat látnak el. Balázs a közelmúltban már hatodik kéthetes szolgálati ciklusát töltötte hazánk déli határain. A műveleti tartalékos főtörzsőrmester augusztus 20. alkalmából átvehette a „Migrációs Válsághelyzet Kezeléséért Szolgálati Jel” miniszteri kitüntetést, amit éppen a többedszeri határszolgálattal érdemelt ki. Mint mondja, jelenleg is van annak 50 százalék esélye, hogy még ez évben ott lehet hetedik határszolgálatán is. - A munkába lépés, a szolgálat nagyon pozitív változást hozott az életemben – állítja. – Összeszedettebb, felnőttebb lettem, hiszen a mindennapi beosztás, a feladatok feszesebbé, rendezettebbé tettek, ami egyébként a tanulmányi eredményeimben is megmutatkozik.

Ha a belátható tervekről, célokról kérdezzük, akkor Simon Balázs ambiciózus jövőképet vázol fel. Elsődleges célja, hogy másfél év múltán megszerezze a jogászdiplomáját a győri egyetemen. Aztán katonai jogász szeretne lenni, majd öt éven belül részt venne egy külföldi katonai misszióban is, ami szép adalék lehet karrierje szempontjából. Aztán az immár nős fiatalember tízéves tervében már ott van egy-két gyermek is, valamint folyamatos előrelépés a szakmai vonalon. Szeretne elismert pályát futni vagy a győri, vagy akár a tatai dandárnál, ám szívesen végezne minisztériumi munkát is.



SZÖVEG: KISS GÉZA
FOTÓ: WINKLER CSABA